Branża IT – dlaczego jest rzeczywiście doskonałym środowiskiem dla freelancerów, czyli wolnych strzelców?

Czasy, kiedy zdecydowana większość osób pracowała na etacie – standardowe 8 godzin już dawno minęły. Aktualnie stosunek pracy się zmienił, ponieważ musiał się dopasować do oczekiwań teraźniejszego rynku i pracownicy mają zdecydowanie bardziej elastyczne podejście do wykonywanych przez siebie profesji. Faktycznie dużą popularnością cieszy się między innymi freelancing.

freelancer

Autor: markus spiske
Źródło: http://www.flickr.com

Freelancer, a więc wolny strzelec, osobiście wybiera i poszukuje dla siebie zleceń, współpracuje przeważnie z paroma firmami, w oparciu o umowę zlecenie lub czytnik kodu paskowego o dzieło. Czasami prowadzi też swoją firmę, tym sposobem może np. wystawić fakturę. Podstawą tego rodzaju pracy jest fakt, że taka osoba nigdzie nie jest zatrudniona na stałe. Z powodzeniem można stwierdzić, że dzisiaj branża IT jest najlepszym siedliskiem dla freelancerów.

Z jakiego względu?

Z reguły ze względu na fakt, że taka specyfika pracy pozwala na wykonywanie jej zadaniowo, od zamówionego projektu do kolejnego. Przykładem może być między innymi praca programista. Firmy nie są już zmuszone obecnie zatrudniać programistów na stałe i planować etatów, co jest związane z dodatkowymi kosztami.

Kiedy będziesz potrzebować pokrewnych informacji na wątek omawiany w opisywanym tekście, to wejdź tu wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony wzór – na pewno te artykuły także Cię zaintrygują!

Wystarczy, że nawiążą współpracę z freelancerem, jaki będzie pracował wówczas, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Dzięki temu, dana firma może szukać profesjonalisty w całej Polsce i szybko wybrać osobę o największym doświadczeniu, doskonałych kwalifikacjach bądź rozsądnych oczekiwaniach finansowych. Jest to rzeczywiście interesujące rozwiązanie, korzystne także dla pracowników IT, którzy mają szansę współpracować z cenionymi firmami w całej Polsce nie ruszając się z własnego miejsca zamieszkania.

programista w pracy

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com

Podsumowując, freelancer IT może mieszkać nawet w odległej wsi, bądź w zupełnie innym państwie, przenosić się kilka razy do roku, a to i tak nie oddziałuje na jego pracę – zobacz . Oczywiście, wolni strzelcy nie odnajdą się w każdej branży, ale IT gwarantuje im naprawdę doskonałe ku temu warunki, tym samym nie należy się dziwić, że tego rodzaju fachowcy zdecydowanie częściej decydują się na pracę na swój rachunek i rezygnują ze stałego etatu.

Dodatkowo IT generuje dużo większe zapotrzebowanie na usługi wolnych strzelców. Można się spodziewać, że w przyszłości tego rodzaju model pracy stanie się zdecydowanie bardziej popularny i dużo więcej osób będzie wybierało tego typu pracę.