Czy umiesz udzielić pierwszej pomocy?

Wypadek drogowy, to ciężkie przeżycie mające miejsce na polskich drogach codziennie. Będąc uczestnikiem czy obserwatorem wypadku drogowego, doświadczamy ciężkich chwil. W tej tragicznej sytuacji trzeba jednak wykazać się spokojem.

Autokontrola oraz zdolność logicznego działania okażą się nam nad wyraz pomocne w udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym. Do obowiązku świadka wypadku należy pomoc wszystkim osobom, które ucierpiały w zdarzeniu oraz wezwanie fachowej pomocy medycznej.

Czy masz ochotę zgłębić uzupełniające teksty? Jeśli tak, to zobacz w witrynie podobne informacje dotyczące tej kwestii – odnośnik jest tutaj.

pierwsza pomoc

Autor: Physio-Control
Źródło: Physio-Control

Ofiary wypadków drogowych, w zależności od powagi samego zdarzenia, mogą mieć zatrzymanie akcji serca lub niewyczuwalny oddech. Wówczas należy jak najszybciej podjąć resuscytację krążeniowo – oddechową, która podtrzyma podstawowe funkcje życiowe, aż do przyjazdu służb ratunkowych. Zanim pojawi się profesjonalny zespół ratowników, kroki przez nas poczynione mogą zatrzymać chorego przy życiu. Zwracajmy również uwagę na wyposażenie apteczki samochodowej – . Dbajmy o jej zawartość, sprawdzajmy terminy ważności środków i materiałów opatrunkowych. Jeśli chcemy aby apteczka samochodowa pomogła w nagłym wypadku, musimy o tym pamiętać.

Kurs pierwszej pomocy powinien zaliczyć każdy obywatel. Dzięki odpowiedniej postawie można uratować komuś życie, dać drugą szansę.Cóż, mimo, iż wiedza społeczeństwa na temat udzielania pierwszej pomocy jest z każdym rokiem coraz większa, to cały czas jest niedostateczna. Więcej o kursie pierwszej pomocy.

Często ”poczynania” świadków wypadku drogowego sprowadzają się jedynie do powiadomienia odpowiednich służb ratunkowych.

Cóż, na tym kończą oni swe działania. Nawet jeżeli posiadają wiedzę teoretyczną, zdobytą w trakcie kursu, wykładu, czy nawet umiejętności praktyczne zdobyte na szkoleniu z pierwszej pomocy, to boją się się wykazać. Panuje powszechne przekonanie, że jeżeli nie jesteśmy lekarzem, to „lepiej czekać na karetkę”. Prawda jest zupełnym przeciwieństwem tego twierdzenia. W przypadku nagłego zatrzymania czynności mechanicznej serca, KAŻDE działanie jest lepsze od zobojętnienia.