Jak działają aminokwasy i metanabol, jak je stosować i jakie mogą mieć skutki uboczne?

Szeroko jest wiadome, że potrzebujemy witamin po to aby w pełni cieszyć się pełnym zdrowiem. Wiemy także że organizm potrzebuje właściwej wielkości białka, z tym że właśnie białka zbudowane są z różnych aminokwasów. A suplementy i sterydy dla sportowców to też znana i obszerna dziedzina, która ma za zadanie dostarczyć organizmowi wartościowych substancji.

zdrowie

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Aminokwasy egzogenne to składnik, którego nasz organizm nie syntetyzuje, więc powinny one być ciągle dostarczane do organizmu wraz z jedzeniem – przeczytaj przykłady. Przykładowo fenyloalanina jest niezmiernie ważna dla odpowiedniego funkcjonowania komórek ludzkiego mózgu. Jest też naturalną substancją przeciwdepresyjną i zmniejszającą uczucie bólu. Jest też niepomiernie potrzebna do biosyntezy hormonów tyroksyny a także adrenaliny, dlatego, że podlega przeistoczeniu do tyrozyny. Natomiast należy wiedzieć, że duży poziom fenyloalaniny w mózgu może powodować zmniejszenie stanu serotoniny. Prowadzi to więc do zaburzeń emocjonalnych takich jak przykładowo depresja.

Czy czujesz ochotę przeczytać następne wpisy? Więc zapraszamy do wejścia w link – tam czeka na Ciebie autorska strona (https://www.cenia-ekspertyzy.pl/kategorie/ocena-oddzialywania-na-zdrowie).

Z kolei sztuczny składnik słodzący, czyli aspartam, dostarczany w nadmiernych wielkościach może spowodować niewłaściwy wzrost stanu fenyloalaniny we krwi. Genetycznie spowodowana, wrodzona choroba metaboliczna pod nazwą fenyloketonuria, powoduje, że osoby na nią chorujące nie potrafią we właściwy sposób metabolizować fenyloalaniny.

Znanych jest ponad sto aminokwasów występujących naturalnie. W układzie białek każdych organizmów żywych odnaleźć można przede wszystkim dwadzieścia podstawowych aminokwasów (aminokwasy biogenne lub białkowe), które są α-aminokwasami szeregu L, a także małe wielkości wielu innych, w wielkiej mierze będących pochodnymi aminokwasów zasadniczych. Są one podstawowymi składnikami budulcowymi peptydów i białek. Przede wszystkim są one rozpuszczalne w wodzie oraz w warunkach fizjologicznego pH są zjonizowane. Aminokwasy są więc związkami organicznymi, potrzebnymi do prawidłowego rozwoju każdego organizmu. Jest wiele zasad podziału aminokwasów. Część z nich występują przykładowo w białkach i dokładnie to te są konieczne do odpowiedniego rozwoju masy mięśniowej. Najprostszym aminokwasem jest kwas aminooctowy, tzw. glicyna, która stanowi białą krystaliczną substancję bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie. Innym typem są natomiast aminokwasy białkowe, które tworzą bazowy surowiec wszystkich białek jakie pojawiają się w każdym ciele człowieka. Do najbardziej znanych aminokwasów należą natomiast leucyna i izoleucyna, które to występują w kukurydzy i mleku i są z powodzeniem stosowane jako materiał budulcowy i energetyczny. Do tworzenia chrząstek służy lizyna, a do uwalniania hormonu wzrostu wykorzystywane są tryptofan i arginina, natomiast w właściwej przemianie materii pomaga karnityna.

W kulturystyce ważną role odgrywa również matanabol. Metanabol to jeden z najbardziej znanych sterydów anabolicznych, stosowany w celu zwiększenia masy mięśniowej – i to nie wyłącznie przez sportowców, ale także przez inne osoby, np. amatorsko trudniące się fitnessem – więcej informacji na temat metanabolu. W przeciwieństwie do sporej ilości pozostałych sterydów aplikowanych drogą iniekcji, metanabol stosowany może być drogą żywieniową, poprzez co wielu stosującym go osobom wydaje się, że jest relatywnie bezpieczny.

Niestety jednak nie jest to prawda, bo stosowanie metanabolu łączy się z różnorakimi skutkami ubocznymi, z których to istnienia z reguły nie zdają sobie sprawy osoby po niego sięgające.

Głównie wszystkim trzeba pamiętać, że stosowanie metanabolu może prowadzić do pogorszenia sporej ilości funkcji, a w niektórych przypadkach wręcz do ostatecznych uszkodzeń niektórych narządów wewnętrznych, takich jak m.in. nerki, wątroba czy trzustka. Problemy te mogą pojawić się już podczas stosowania zalecanych w farmakologii ilości, natomiast dawki aplikowane w kulturystyce są czasem większe. A więc jeśli chcemy korzystać z kulturystyki warto pamiętać o skutkach ubocznych niektórych składników.