Pokazujemy, jak prosto rozliczyć PIT 37 online

Właściwie każdy z nas świetnie powinien zdawać sobie sprawę z tego, że co roku musimy wyliczyć zeznanie podatkowe. Każdy, kto zarobił co najmniej złotówkę ma obowiązek wyliczenia się z urzędem skarbowym – w przeciwnym razie zdecydowanie nie można liczyć na pobłażanie organów skarbowych.

podatki

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com

Teraz na szczęście można wysłać zeznanie podatkowe przez Internet, co bez wątpliwości jest nader wygodne dla właściwie wszystkich podatników – nie a już konieczności stania w długich kolejkach do urzędu podatkowego. Jeśli Ty również chcesz zaoszczędzić nieco czasu i nerwów, wtedy również powinieneś przesłać swojego PIT-a przez Internet. Teraz dostępnych jest tak dużo różnego rodzaju programów ułatwiających rozliczenie zeznania podatkowego, że kategorycznie nie będziesz miał najmniejszych trudności (więcej w temacie pit (zobacz jak rozliczyć pit 37) online). Kiedy jesteś zatrudniony na umowę o pracę u jednego pracodawcy, wówczas cała sprawa jest wyjątkowo prosta – wystarczy, że na sowim zeznaniu podatkowym wpiszesz dokładnie te wszystkie informacje, które będą umieszczone na druku PIT, który otrzymasz od pracodawcy. Sprawa komplikuje się trochę bardziej w przypadku osób, które pracują dla wielu zakładów, najczęściej na umowę zlecenie lub o dzieło. Wtedy będziesz miał obowiązek wybrać PIT-37, który jest odrobinę bardziej skomplikowany. Jeśli ten przypadek dotyczy właśnie Ciebie, wtedy zdecydowanie powinieneś spośród wszystkich programów wybrać właśnie ten, który pozwala rozliczyć PIT 37 online.

Jeżeli nie jesteś pewny, w jaki sposób rozliczyć swój PIT, wówczas dobrym pomysłem będzie poradzenie się księgowej. Wprawdzie programy do wypełniania PIT-ów zazwyczaj wyposażone są w czytelną instrukcję, jednak o ile potrafimy policzyć wysokość dochodów oraz wysokość naliczonego podatku, o tyle spory problem potrafią sprawić nam różnego rodzaju ulgi i zwolnienia. Kiedy tylko możemy odliczyć coś od podatku, wówczas kategorycznie powinniśmy skorzystać z takiej możliwości. Jeśli jednakże nie jesteś pewien, czy w danym przypadku ulga Ci się należy, lepiej nie wykazywać tego w zeznaniu podatkowym. Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób konkretnie wypełnić PIT, wówczas z pewnością powinieneś zwrócić się do księgowego – to może pozwolić uniknąć Ci sporych kłopotów (czytaj dokładne dane na pi-tax.pl – proste rozliczenie online). Lepiej będzie przeznaczyć trochę pieniędzy na poradę księgowej niż później przez własną nieuwagę wplątać się w kłopoty z urzędem podatkowym.