Przyjście na świat brzdąca to cudowny dzień i początek dosyć długiego urlopu wychowawczego

Kilka lat temu polskie kobiety wywalczyły sobie, aby ich urlop macierzyński trwał okrągły rok.
Niejedna mama uzna, że pierwszy rok smyka jest kluczowy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej ciepła i obecności. I nie chodzi wyłącznie o karmienie albo pilnowanie, ale o tworzenie się pięknej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama rozmyśla już jedynie o swym bobasku, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Ważne wydaje się być to, by rozumieć, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od ZUS na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego smyka. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie powinna być również niższa aniżeli 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które wynosi obecnie 2250 zł. Więc w najczarniejszym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł.

Jeżeli ten artykuł jest według Ciebie interesujący to sprawdź serwis, w którym są tego typu informacje. One z pewnością będą dla Ciebie użyteczne.

Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało która kobieta w dzisiejszych czasach zarabia najniższą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dodać tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez kłopotu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dziś można także ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych programów.