Światłoterapia – dlaczego odznacza się dzisiaj tak dużym zainteresowaniem wśród Polaków?

Lokalny klimat niestety nie jest słoneczny. Większą część roku temperatury są naprawdę niskie, a słońce zachodzi dosyć szybko, w szczególności w miesiącach zimowych. Nie należy się wobec tego dziwić, że w Polsce sporo mówi się o tak zwanej depresji sezonowej, która dotyka ludzi głównie jesienią oraz zimą, kiedy tego słońca jest kategorycznie mniej. Jak sobie z nią radzić?

Mężczyzna

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś rzeczywiście sporym zainteresowaniem charakteryzuje się światłoterapia, czyli jak sama nazwa sugeruje, leczenie z wykorzystaniem światła. Podstawowym elementem tego rodzaju terapii jest odpowiednio dopasowana lampa do światłoterapii (polecana lampa do światłoterapii). Można je na szczęście kupić bez jakiegokolwiek problemu, przykładowo w sklepach internetowych. Zadaniem lampy jest produkowanie odpowiedniego światła, które uzupełnia posiadane braki. Naturalnie, lampa powinna być ustawiona w widocznym miejscu, aby naprawdę wpływać na człowieka. Na rynku proponowane są różne rodzaje lamp, w zależności od tego jakie rezultaty ostateczne pragnie się uzyskać. Wiele osób decyduje się na lampy przeznaczone do leczenia depresji sezonowych, które zazwyczaj emitują światło, którego natężenie jest większe niż 2500 lumentów. Takie lampy należy ustawić w widocznym miejscu.

Lampy przeznaczone do fototerapii dzieli się głównie na lampy sollux, których przeznaczeniem jest emitowanie światła podczerwonego, wykorzystywanego z reguły w fizykoterapii oraz lampy kwarcowe, które emitują ultrafiolet. Trzeba zaznaczyć, że w światłoterapii stosowane są również lampy ze światłem LED, które świetnie sprawdzają się w leczeniu dolegliwości skórnych, na przykład przebarwień albo zmian trądzikowych. Oczywiście, tego rodzaju zabiegi zdecydowanie muszą być wykonywane pod ścisłą kontrolą lekarza – zobacz tu.

Aktualnie, wykorzystuje się też fototerapię przeznaczoną dla nowo narodzonych dzieci. Podsumowując – leczenie światłem staje się zdecydowanie bardziej popularne. Kiedy więc ma się trudności z obniżonymi stanami nastroju podczas jesieni bądź zimy, warto zainwestować w wysokiej jakości lampę, która może stać się rozwiązaniem dla tego rodzaju dolegliwości. Niestety, depresja prywatna klinika leczenia depresji zimowa jest w Polsce faktycznie częstym zjawiskiem, którego nie należy bagatelizować. Można się spodziewać, że w przyszłości światłoterapia będzie się ciągle błyskawicznie rozwijała.