Z wiekiem stajemy się zagrożeni różnymi chorobami – jak się przed nimi bronić?

Na tym także polega życie, że niekiedy zdarza nam mierzyć się z rożnymi chorobami. Niektóre jednak przypadłości dopadają nas w różnych momentach życia. Właściwie to w każdym wieku możemy na coś zachorować, najgorsze jednak są wtedy, kiedy mamy osłabiony organizm, na przykład w podeszłym wieku. Najczęściej za takie osoby uznaje się ludzi po 60-tce, ale także po pięćdziesiątce nie możemy byś spokojni. Może nas na przykład dopaść zwyrodnienie plamki żółtej. Co to jest? Dlaczego występuje

?

oko

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl

Klasyczne objawy zwyrodnienia plamki żółtej objawiają się widzeniem prostych linii, jako linii falistych lub zniekształconych, lecz także coraz większym problemem w czytaniu. Przypadłość ta przebiega w różnym tempie i może skończyć się zupełną utratą wzroku. Niestety, lecz degeneracja plamki żółtej jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej pięćdziesiątego roku życia. Pojawia się u 8,8 procenta populacji, ale częściej występuje u kobiet. Jej częstość rośnie z wiekiem, więc po 75. roku życia występuje już prawie u 28% ludzi. Na całym świecie liczba cierpiących na tą chorobę sięgnęła pięćdziesięciu milionów. Dodatkowo, społeczeństwa coraz prędzej się starzeją, więc problem ten narasta.

A jakie są przyczyny powstawania wspomnianej nieprzyjemnej przypadłości? Niestety, nie udało się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Można natomiast powiedzieć, że najważniejszy w tym jest wiek pacjenta. Choroba ta dotyka 5-10% ludzi w wieku 65-75 lat,jak również 20-30% osób w wieku ponad 75 lat. Wychodzi na to, że ważnymi czynnikami tutaj są płeć, jak wspomnieliśmy żeńska, rasa biała, dziedziczenie, dodatkowe choroby, jak na przykład nadciśnienie tętnicze, palenie nikotyny, a także brak przeciwutleniaczy, do których należą witamina C czy E.

Rozróżnia się dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej- optegra.com.pl/Zabiegi/Choroby-oczu/Zwyrodnienie-plamki-AMD-/Zwyrodnienie-plamki. Jedną z nich jest tak zwana sucha, druga mokra (wysiękowa).

Jeśli fascynuje Cię opisywany wątek, to przejdź do treści (https://www.f2seeds.pl/pl/p/Afghan-Kush-Feminise/320) i poznaj inne dane odnośnie takiego zagadnienia. Pochłoną Cię zupełnie.

Rodzaj suchy pojawia się aż u 80-90% chorych. W tym przypadku na warstwie podsiatkówkowej oka tworzą się złogi, mają one negatywny wpływ na ostrość widzenia. Ta odmiana rozwija się powoli i wywołuje mniejsze uszkodzenia. Taki rodzaj możemy spróbować leczyć, gdy stosujemy leki poprawiające ukrwienie.

Znacznie niebezpieczniejszy jest rodzaj drugi – mokry. W trakcie choroby dochodzi do nieprawidłowej angiogenezy. Kiedy oko walczy z niedokrwieniem wytwarza nadprogramowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Szkodzą one komórkom, robią się blizny, co sprawia, że dochodzi do dalszego uszkodzenia. Pogorszenie widzenia jest w tym przypadku bardzo szybkie, nawet w trakcie kilku miesięcy. Najwięcej informacji na ten temat jest w internecie. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „Zwyrodnienie plamki żółtej leczenie”