Z wiekiem stajemy się zagrożeni różnymi chorobami – jak się przed nimi bronić?

Na tym także polega życie, że niekiedy zdarza nam mierzyć się z rożnymi chorobami. Niektóre jednak przypadłości dopadają nas w różnych momentach życia. Właściwie to w każdym wieku możemy na coś zachorować, najgorsze jednak są wtedy, kiedy mamy osłabiony organizm, na przykład w podeszłym wieku. Najczęściej za takie osoby uznaje się ludzi po 60-tce, ale także po pięćdziesiątce nie możemy byś spokojni. Może nas na przykład dopaść zwyrodnienie plamki żółtej. Co to jest? Dlaczego występuje

?

oko

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl

Klasyczne objawy zwyrodnienia plamki żółtej objawiają się widzeniem prostych linii, jako linii falistych lub zniekształconych, lecz także coraz większym problemem w czytaniu. Przypadłość ta przebiega w różnym tempie i może skończyć się zupełną utratą wzroku. Niestety, lecz degeneracja plamki żółtej jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej pięćdziesiątego roku życia. Pojawia się u 8,8 procenta populacji, ale częściej występuje u kobiet. Jej częstość rośnie z wiekiem, więc po 75. roku życia występuje już prawie u 28% ludzi. Na całym świecie liczba cierpiących na tą chorobę sięgnęła pięćdziesięciu milionów. Dodatkowo, społeczeństwa coraz prędzej się starzeją, więc problem ten narasta.

A jakie są przyczyny powstawania wspomnianej nieprzyjemnej przypadłości? Niestety, nie udało się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Można natomiast powiedzieć, że najważniejszy w tym jest wiek pacjenta. Choroba ta dotyka 5-10% ludzi w wieku 65-75 lat,jak również 20-30% osób w wieku ponad 75 lat.

Czy pragniesz, przeczytać następne materiały? Jeżeli tak, to kliknij ten link oraz zobacz w artykule więcej porad. One prawdopodobnie również Cię zainteresują.

Wychodzi na to, że ważnymi czynnikami tutaj są płeć, jak wspomnieliśmy żeńska, rasa biała, dziedziczenie, dodatkowe choroby, jak na przykład nadciśnienie tętnicze, palenie nikotyny, a także brak przeciwutleniaczy, do których należą witamina C czy E.

Rozróżnia się dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej- optegra.com.pl/Zabiegi/Choroby-oczu/Zwyrodnienie-plamki-AMD-/Zwyrodnienie-plamki. Jedną z nich jest tak zwana sucha, druga mokra (wysiękowa). Rodzaj suchy pojawia się aż u 80-90% chorych. W tym przypadku na warstwie podsiatkówkowej oka tworzą się złogi, mają one negatywny wpływ na ostrość widzenia. Ta odmiana rozwija się powoli i wywołuje mniejsze uszkodzenia. Taki rodzaj możemy spróbować leczyć, gdy stosujemy leki poprawiające ukrwienie.

Znacznie niebezpieczniejszy jest rodzaj drugi – mokry. W trakcie choroby dochodzi do nieprawidłowej angiogenezy. Kiedy oko walczy z niedokrwieniem wytwarza nadprogramowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Szkodzą one komórkom, robią się blizny, co sprawia, że dochodzi do dalszego uszkodzenia. Pogorszenie widzenia jest w tym przypadku bardzo szybkie, nawet w trakcie kilku miesięcy. Najwięcej informacji na ten temat jest w internecie. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „Zwyrodnienie plamki żółtej leczenie”